niedziela, 16 marca 2014

Język wachlarza

 W tę pochmurną (przynajmniej u mnie) niedzielę, postanowiłam zrobić małe "śledźtwo" dotyczące wachlarzy. Nie jestem pewna, czy pamiętacie Lady Lavinia i jej sposób na pozbycie się pana "przekrzywiła ci się różyczka", więc przypomnę, że wszystkie jej zachowania (prawie) opierały sie na języku wachlarza. Gwen też próbowała się tego nauczyć, ale jej coś nie wyszłao :)

Wachlarz – płaski, lekki, zdobiony przedmiot, rozkładany półkoliście, który służy do wachlowania. Poruszany wahadłowo, wymusza ruch powietrza przez co daje uczucie chlodzenia. Wachlarze wykonywane są m.in. z drewna, kości słoniowej, pergaminu, jedwabiu lub piór. Podczas gdy w Europie używany był prawie wyłącznie przez kobiety, a dzisiaj praktycznie wyszedł z użycia, w Azji jest nadal przedmiotem codziennego użytku dla obu płci.

W XVIII wieku rozwinął się tzw. "sekretny język wachlarza", którym ówczesne damy mogły kokietować i uwodzić innych mężczyzn na oczach nieświadomego małżonka. W 1774 królowa Szwecji Luiza Mirck powołała do życia Zakon Wachlarza, w którym damy dworu mogły poznawać tajniki owej "niewieściej broni". Odpowiednie ustawienie wachlarza wyrażało zamiary, uczucia i stan ducha.
Przykładowo: wachlarz przyłożony do ust - "nie kokietuj tamtej"
Pod koniec XVIII w. pojawił się "konwersacyjny" typ wachlarza. Dzięki odsłanianiu ukrytych w malunku odpowiednich układów cyfr można było tworzyć dialogi.







Język wachlarza:

Poruszyć wachlarz lewą ręką - Jesteśmy obserwowani;

Przełożyć wachlarz do prawej ręki - Jesteś zuchwały;

Rzucić wachlarz za siebie - Nienawidzę cię!

Prezentować wachlarz zamknięty - Czy mnie kochasz?

Otwierać wachlarz i zamykać - Jesteś okrutny;

Otwierać wachlarz lewą ręką - Przyjdź i zechciej porozmawiać ze mną.

Wachlować się bardzo powoli - Jesteś mi obojętny;

Wachlować się lewą ręką - Nie kokietuj tamtej!

Wyjść na balkon, wachlując się - Przyjdę wkrótce;

Wejść na salę, zamykając abanico - Dziś nie przyjdę

Poznajmy się – te słowa można wyczytać, gdy kobieta zasłoni twarz wachlarzem, a zza niego będzie widać tylko jej oczy. To oznacza, że szuka znajomości i jest otwarta na nawiązanie rozmowy, a może i relacji.

Spotkajmy się – gdy kobieta przypadkiem "rzuca" wachlarz tak, aby znalazł go wybranek jej serca, czy tańca, to oznacza, że chce się spotkać -dawniej na potajemnej schadzce.

Usiądź obok – wachlarz pozostawiony na fragmencie krzesła znajdującego się obok niej, oznacza, że wybranka zaprasza mężczyznę do zajęcia miejsca obok niej, to może być również zaproszenie do flirtu.

Nie kokietuj albo wkrótce przyjdę – w posługiwaniu się wachlarzem bardzo ważne jest też samo wachlowanie. Gdy kobieta wachluje nim powoli oznacza to, że mówi "jesteś mi obojętny". Gdy wachluje nim lewą ręką grozi "nie kokietuj innej!". Gdy wychodzi na balkon wachlując się chce powiedzieć, że "wkrótce przyjdzie", a wejście na salę i zamknięcie wachlarza oznacza "dziś nie przyjdę".

Odpuść sobie – gdy kobieta przykłada wachlarz bezpośrednio do ust to znak, że ma dosyć zainteresowania ze strony mężczyzny i próbuje go po prostu spławić, w ten sposób mówi mu "przestań się mną interesować i nie zwracaj już na mnie uwagi".

Daj mi spokój – takie słowa wyraża natomiast gest zwinięcia wachlarza i przyłożenia go do lewego ucha, w ten sposób dama prosi swojego adoratora, aby dał jej spokój.

Dialog kochanków – sposób wachlowania umożliwia kobiecie prowadzenie dialogu ze swoim adoratorem albo tancerzem. Poruszenie wachlarza lewą ręką oznacza "jesteśmy obserwowani", przełożenie go do prawej ręki "jesteś zuchwały", rzucenie wachlarza za siebie "nie cierpię cię", a pokazanie zamkniętego wachlarza to pytanie "czy ty mnie jeszcze kochasz?", otwieranie i zamykanie to znowu stwierdzenie "jesteś okrutny", a otwieranie wachlarza lewą dłonią "przyjdź i porozmawiaj ze mną".

Prawdziwe damy wręcz nierozstawały się ze swoimi wachlarzami:



Jak widzicie nie było proste opanować język wachlarza :) Jednak mimo wachlarzy i menueta (kilk) chciałabym tak jak Gwen podróżować w czasie...

źródła:
http://www.mowimyjak.pl/styl-zycia/savoir-vivre/jezyk-wachlarza-co-oznaczaja-poszczegolne-gesty-wykonane-wachlarzem,92_50776.html

http://archiwum.wiz.pl/1997/97014100.asp

1 komentarz:

  1. Lekko strasznie było by,musieć ,znać to wszystko na pamięć :P

    OdpowiedzUsuń